Home / Institūts / Sasniegumi
Sasniegumi

Pēdējo 40 gadu laikā institūta pētnieki ir aizstāvējuši 146 disertācijas. Zinātnieki ir lasījuši un turpina lasīt lekcijas Latvijas augstākās izglītības iestādēs (Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā Universitātē, u.c.). Institūts ir ieguvis 278 izgudrotāju sertifikātus un patentus.

PMI pētnieku sasniegumi tika atzīmēti ar PSRS Valsts Balvu (1985), PSRS Ministru Padomes Balvu (1983), piecām Latvijas PSR Valsts Balvām (1965-divreiz, 1972, 1976, 1982), piecām LZA F.Candera Balvām (1972, 1976, 1980, 1998, 2002), Krievijas Reoloģijas Sabiedrības G. V. Vinogradova Balvu (1998), 40 LZA balvām, un citām.

qq
PSRS Valsts Balvas ieguvēji
Jurijs Tarnopolskis, Gundaris Teters,
Aleksandrs Mālmeisters, Vitauts Tamužs.
qq
Dr. ing. h. c. Aivars Lagzdins.
I. Goda tituli

Zinātņu doktora (Dr. ing. h. c.) goda tituls piešķirts Dr. sc. ing. Aivaram Lagzdiņam (1994).

II. Apbalvojumi


1. Latvijas Zinātņu Akadēmijas F. Candera Balva inženierzinātnē un mehānikā piešķirta

  • Termoviskoelastības laboratorijas vadītājam R. Maksimovam (1976.), noturības problēmu laboratorijas vadītājam G. Tereram (1972., 1981.) un sabrukuma un dinamikas laboratorijas vadītājam V. Tamužam (1981.),
  • LAZ īstenajam loceklim Dr. habil. sc. ing. J. Тarnopolskim par darbu kopu „Kompozītu inženiermehānika” (1998.),
  • Dr. sc. ing. Valerijam Poļakovam par darbu ciklu “Slāņainu kompozīto konstrukciju elementu aplēses metodes ar lokālo efektu ievērtēšanu» (2002.),
  • Modelēšanas laboratorijas vadītājam LAZ goda doktora A. Lagzdiņam par darbu ciklu  plastiskuma teorijā (2008.),
  • Dr. sc. ing. J. Andersonam par darbu ciklu “Neviendabīgu materiālu sabrukuma mehānika” (2011.).
qq
Valerijs Polyakovs.
qq
Levs Faitelsons.

2. Krievijas Reoloģijas Sabiedrības G. V. Vinogradova Balva piešķirta Dr. habil. sc. ing., Profesoram Levam Faitelsonam par izciliem panākumiem sarežģīto polimēru šķidrumu reoloģijā (1998).

3. Latvijas Zinātņu Akadēmijas un AS „Grindex” gada balva piešķirta LZA akadēmiķim Vitautam Tamužam par izcilu ieguldījumu polimēru un kompozītmateriālu mehānikas attīstībā un augstākās kvalifikācijas speciālistu izglītībā (2000).

4. Latvijas Zinātņu Akadēmijas jauno zinātnieku balva piešķirta Sergejam Tarasovam, Latvijas Universitātes fizikas doktorantam, par zinātnisko pētījumu „Dažas nelineārās problēmas plaisu mehānikā” (darba vadītājs LZA pilntiesīgs biedrs V. Tamuzs) (2000).

qq
Sergei Tarasov.
qq
Olesja Starkova.

5. Latvijas Zinātņu Akadēmijas Ludviga un Māra Jansonu balva piešķirta Oļesjai Starkovai par darbu "Vienvirziena oglekļa šķiedru kompozītmateriāla un tā komponenšu deformatīvās un izturības īpašības pie siltuma un mitruma iedarbības" (vadītājs Profesors M. A. Aiello (Itālija) un Dr. sc. ing. A. Aņiskevičs (2004)).

6. Latvijas Zinātņu Akadēmijas un AS „Aldaris” zinātnieku balva piešķirta Edgaram Spārniņam par pētījumu „Slāņu kompozīta nelineāras deformācijas modelis” (vadītājs Prof. V. Tamužs) (2004)

7. Izglītības un Zinātnes Ministrijas gada balva augstākajā izglītībā un zinātnē piešķirta Uldim Vilkam (2004).

Uz bildes: Izglītības un Zinātnes Ministrs J. Radzevičs pasniedz godpilno diplomu Latvijas Universitātes Polimēru Mehānikas Institūta vecākajam zinātniskajam līdzstrādniekam Uldim Vilkam.

qq
Olesja Starkova

8. Latvijas L’OREAL grants „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās Komitejas un Latvijas Zinātņu Akadēmijas atbalstu piešķirts Oļesjai Starkovai (2006/2007).

Uz bildes: Oļesja Starkova (sēž, 1. no labās puses).

9. Latvijas Zinātņu Akadēmijas jauno zinātnieku balva piešķirta Tatjanai Glaskovai, fizikas doktorantūras studentei, par zinātnisku pētījumu  "Kompozīta materiāla epoksīda saistvielas īpašības un struktūra pie tās mitrināšanas" (vadītājs A. Aniskevičs) (2007).

Uz bildes: Tatjana Glaskova.

Glaskova Tatjana
Tamizs

10. Latvijas Zinātņu Akadēmijas Lielā Medaļa - augstākais apbalvojums izciliem zinātniekiem 2008.gada piešķirta Vitautam Tamužam par materiālmehānikas zinātniskās skolas izveidi Latvijā.

L'Oreal

11. Latvijas L’OREAL grants „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās Komitejas un Latvijas Zinātņu Akadēmijas atbalstu piešķirts Tatjanai Glaskovai(2009/2010).

Uz bildes: Tatjana Glaskova un Benoit Julia (L’Oreal Baltic director general).

Glaskova Tatjana